Rezene Çayının Hazırlanışı Ve Faydaları

By | April 18, 2015

Rezene Çayının Hazırlanışı Ve Faydaları

rezene cayı

Rezene çayı doğal bir ilaç gibidir. Her baş ağrısına ya da sancıya ağrı kesici kullanan biz insanların imdadına yetişebilecek kadar faydalıdır. Normal çay demlediğimizi varsayalım ve çay yerine rezene yaprağını kullanalım. Sonra bize kattığı pozitif değerleri görelim. 250 gram kaynayan suyun içine atacağınız 1 çorba kaşığı rezene yaprağı yaklaşık 20 dakika içinde demlenecektir. Ancak kısık ateşte yarım saat beklemesinde fayda vardır.

Toplam 30-40 dakikalık bir süreç geçtikten sonra Rezene çayımız servise hazır. Rezene çayı başta baş ağrısı olmak üzere migren, bölgesel ağrı, sancıma ve uyuşma, adet ağrıları, kemik sızlamaları gibi birçok rahatsızlığa şifa olmaktadır. Fakat günde 2 bardan içilmesi uygun görülmektedir. Özellikle 2 bardaktan fazla tüketilmesi kalp çarpıntısı, aşırı halsizlik, kusma ve mide bulantısına sebep olabilir.

Kimyasal olarak kullandığımız her şeyin doğal bir ürünü olduğunu biliyoruz. Her zaman başvurduğumuz o ağrı kesicilerin yerine Rezene çayı bizim daha sağlıklı bir hayat geçirmemize yardımcı olacaktır. Rezene bitkisinin şifalı yapraklarını aktarlardan cüzi miktarlara bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *