Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

By | April 15, 2015

Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

meyan kökü

Meyan kökü kadar çayının da şifa deposu olduğunu söylemekte fayda var. Toplanan meyan kökleri bir süre kurutulduktan sonra toz haline getiriliyor. Gerek şerbet gerek bal yapımı için hazırlanan bitkiler sıcak suyun içine 3 kaşık atılmak suretiyle demleniyor. Bu sayede meyan kökü çayımız hazır hale geliyor.

Meyan kökü çayını 20 dakikada orta ateşte demledikten sonra 10 dakika kısık ateşte dinlenmeye bırakıyoruz. Sonrasında çayımız servise hazır. Özellikle Anadolu’da oldukça sık rastlanan meyan kökü çayı artık herkes tarafından bilinen bir şifa deposu olarak bulunabiliyor. Başta karaciğer, mide, grip, nezle gibi durumlara yarattığı koruyucu etkiyle iyi gelen meyan kökünün ayrıca balgam çözücü ve idrar sökücü olduğunu söylemekte fayda var. Günümüzde doktorların dahi doğal ilaç olarak lanse ettiği ve hastalara tavsiyede bulunduğu bu şifa kaynağının faydaları bitmek tükenmek bilmiyor. Meyan kökü oldukça tatlı bir bitki olduğu için çayı da tatlı oluyor. Bu sebepten dolayı şeker hastaları için hem kökün hem çayın kullanımı önerilmiyor.

Ayrıca uzmanlar meyan kökü çayının günde bir kez içilmesinin uygun olduğunun altını çiziyor. Her şeyin olduğu gibi meyan kökü çayının da fazlası zarardır. Aşırı kullanımında yüksek tansiyon başta olmak üzere çeşitli kalp çarpıntılarına bağlı damar tıkanıkları görülme riski bulunuyor. Ayrıca yine yüz ve ciltte ödem oluşumları, ağızda çıkabilecek yaralar fazla kullanımda yaşanabilecek sağlık sorunlarından sadece birkaçı. Ancak düzenli ve dozunda kullanıldığında meyan kökü çayının sağlığınıza pozitif yönde katkı yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *