Isırgan Otu Çayı

By | January 31, 2015

Isırgan Otu Çayı

ısırgan-otu
Isırgan otu; Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyunda, genellikle yol kenarları ve duvar diplerinde yetişen otsu bir bitkidir. Tüylerinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı yakıcıdır. Bu yüzden ısırgan otuna elle dokunduğunuzda, kimyasal madde salgılar ve elinizi tahriş eder (Ege bölgesinde daha yumuşak ve zehirsizleri de bulunmaktadır). Buna rağmen faydaları saymakla bitmez. Çayı yapılarak tüketilir.
Isırgan Otu Çayının Faydaları
– İdrar söktürücüdür
– Yüksek miktarda demir içerir; bu yüzden kansızlık tedavisinde kullanılır
– Karaciğeri ve böbrekleri temizler
– Öksürük kesicidir
– İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir
– Bağışıklık sistemini güçlendirir
– Soğuk algınlığına iyi gelir
– Saman nezlesini geçirmekte kullanılır
– Sindirimi düzenleyici özelliği vardır.
Tabi Isırgan Otu Çayı Tarifi
Isırgan otu çayı hazırlamak için onlarca farklı tarif bulabilirsiniz ancak bunlar arasında en basiti; 1 bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atıp, en az 10 dakika demlenmesini beklemektir.
Demlenmesindeki amaç;  bitkide bulunan sağlığa faydalı bileşenlerin suya geçmesini ve cildi tahriş eden kimyasalların etkinliğinin ortadan kalkmasını sağlamaktır. Eğer çayı iyice demlenmeden içerseniz mideniz biraz ağrıyabilir ve içerken boğazınızda kaşıntı hissedebilirsiniz.
Yan Etkileri: Ağır kalp hastaları, şeker hastaları ve böbrek hastalarına yasaktır. Midesinde problem olanlarda bulantı yapabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *